Akdeniz’in ılıman iklimine sahip olan Kıbrıs adası ve özellikle bizim ziyaret etmeyi daha çok tercih ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, her mevsim için harika bir rotadır. Bunda temel sebep iklim özellikleri olsa da Kıbrıs adasının sahip olduğu tatil fırsatları da etkili olmaktadır ve karar vermemizde önem taşımaktadır. Yaz aylarının sıcağında, Akdeniz’in berrak sularında serinlemek, farklı kültür özelliklerini yerinde görmek ve de Kıbrıs’ın hareketli gece hayatını bizzat yerinde yaşamak için adaya gidebilirsiniz. Diğer tarafta daha sakin bir yaz tatili istiyorsanız, sıcaklık değerlerinin de daha normal seviyede olduğu ilkbahar ve sonbahar zamanlarını tercih edebilirsiniz. Peki, kış aylarında Kıbrıs tatili nasıl olur?
Aslında bunun cevabı çok basit. Kıbrıs özellikle yılın neredeyse en soğuk zamanları olan yılbaşı döneminde yaz aylarındaki yoğunluğunu yakalıyor. Çünkü hem sıcaklık değerleri daha uygun seviyelerde oluyor hem de Kuzey Kıbrıs’ta yılbaşı eğlenceleri için daha fazla seçeneğe ulaşmak mümkün oluyor. Pek çok Türk sanatçı gibi, dünyanın farklı yerlerinden sanatçılar ve Show grupları adada çeşitli otellerde ya da mekânlarda sahne alarak, farklı eğlenceler gerçekleştiriyorlar. Bu da yeni yıla Kıbrıs’ta girmek için harika bir sebep oluyor. Diğer taraftan Kıbrıs’ta yılbaşı için çeşitli gece kulüplerinin farklı konseptlerdeki partilerini tercih edebilirsiniz. Bu da sizin için ilginç bir deneyim olacaktır.
Peki, yılbaşı dışında Kıbrıs’a gitmek için bir sebebimiz olabilir mi? Çok önemli bir sebep daha var aslında. O da vizesiz tatil fırsatı sunan bir rota olması. Kıbrıs’a vizesiz gidebiliyor olmanız, zahmetsizce, farklı bir bölgeye doğru hem de istediğiniz zamanda gidebileceğiniz anlamına geliyor. Yani belli bir dönemi ya da vizenizin çıkmasını beklemenize gerek yok. Örneğin işlerin yoğunluğundan daraldınız. Uzun zamandır şehir dışına dahi çıkmadınız diyelim. Neden bu hafta sonu Kıbrıs’ta kısa fakat keyifli bir tatil yapmayasınız. Kalabalıktan uzakta, huzur bir tatil yapabilirsiniz. Bu tatili kültürel ve tarihi nitelikli geziler ile taçlandırabilirsiniz üstelik. Kuzey Kıbrıs’ın her köşesi ayrı bir güzel görünecektir size bu dönemde. Çünkü hiçbir yerde yazın telaşını görmeyeceksiniz. Sakin ve dingin bir tatil yapma fırsatı yakalayacaksınız. Müzeleri gezip, en lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz. Özellikle Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri hareketlenen gece hayatında da yer edinebilir ve eğlenebilirsiniz. Sevgiliniz, eşiniz ya da arkadaşlarınız ile kış aylarında mükemmel bir tatil için Kıbrıs harika bir seçim olacaktır. Kış aylarında Lefkoşa, Girne ya da Gazimağusa gibi kentlerin hoşluğunu gördükten sonra, yaz tatilleri dışında da Kıbrıs’a gelmek için çok fazla sebebiniz olduğunu anlayacaksınız.
Ayrıca kış düğünü yapacaksanız, ılıman iklimi ile Kıbrıs cazip bir balayı rotası olabilir. Uygun fiyatların yanında, vize derdi olmadan yurt dışında balayı yapabileceksiniz. Duty Free olanaklarından faydalanacak ve kış fırsatlarından da yararlanabileceksiniz. Dolayısıyla Kıbrıs’ta bulunan birbirinden lüks otelleri balayı oteliniz olarak tercih edebilirsiniz. Düğün hazırlıkları sürecinin tüm yorgunluğunu burada atabilir ve son derece keyifli zaman geçirebilirsiniz. Klasik bir Antalya balayından ziyade Kıbrıs’ta hele de Girne ya da Gazimağusa’da gerçekleştireceğiniz balayı tatili, çok daha unutulmaz olacaktır. Bu durum da kış aylarında Kıbrıs’a gitmeniz için geçerli bir sebep olabilir. Ayrıca kış aylarında uçak bileti fiyatlarında da bir düşüş gözleniyor. Bu durum sizin için cezbedici olabilir. Hem mükemmel bir rota, hem de son derece uygun fiyatlar, tatil yapmanız için gerekli tüm şartların oluştuğu anlamına gelebilir. Mevcut olan tatil sürenize göre de Kuzey Kıbrıs’ın farklı kentlerini görebilirsiniz. İster Girne’de Girne Limanı ve çevresinde keyifli bir tatil, ister Lefkoşa’da tarihi bir yolculuk isterseniz Gazimağusa’da unutulmaz anılar ile enerji toplamış bir şekilde dönüş yapabilirsiniz. Böylece yaza kadar iş yoğunluğuna ara verip enerji toplamış olacaksınız.
Sonuç olarak söyleyebiliriz ki sakinliğinin yanında gece kulüpleri ve de kumarhaneleri ile eğlenceyi de vadeden Kıbrıs, kış aylarında da cazip bir rotadır. Ulaşım kolaylığı, uygun fiyatları ve adanın güzelliği oldukça yeterli ve de geçerli sebepler olarak değerlendirilebilir. Hele de Kıbrıs’a daha önce gelmişseniz, ne kadar da doğru bir seçim olacağını zaten bilirsiniz. Bu sebeple bu deneyimden geri kalmayın ve şimdiden tatil programınızı yapmaya başlayın.